STMicroelectronics STripFET Type N-Channel MOSFET, 40 A, 100 V Enhancement, 3-Pin TO-220 STP40NF10L
RS Stock No.: 486-2290Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: STP40NF10L
brand-logo
View all in MOSFETs
Technical Document
Specifications
Product Type
MOSFET
Channel Type
Type N
Maximum Continuous Drain Current Id
40A
Maximum Drain Source Voltage Vds
100V
Package Type
TO-220
Series
STripFET
Mount Type
Through Hole
Pin Count
3
Maximum Drain Source Resistance Rds
33mΩ
Channel Mode
Enhancement
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
46nC
Maximum Power Dissipation Pd
150W
Minimum Operating Temperature
-65°C
Forward Voltage Vf
1.3V
Maximum Operating Temperature
175°C
Length
10.4mm
Height
9.15mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Product details
N-Channel STripFET™, STMicroelectronics
MOSFET Transistors, STMicroelectronics
Click here to find out more
You may be interested in
Transistor,MOSFET,STP22NE10L
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
View all in MOSFETs
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Transistor,MOSFET,STP22NE10L
Technical Document
Specifications
Product Type
MOSFET
Channel Type
Type N
40A
100V
Package Type
TO-220
Series
STripFET
Mount Type
Through Hole
Pin Count
3
33mΩ
Channel Mode
Enhancement
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
46nC
Maximum Power Dissipation Pd
150W
Minimum Operating Temperature
-65°C
Forward Voltage Vf
1.3V
Maximum Operating Temperature
175°C
Length
10.4mm
Height
9.15mm