Rubycon 10μF Electrolytic Aluminium Electrolytic Capacitor 100V dc, Through Hole - 100YXJ10M5X11
RS Stock No.: 749-7237Brand: RubyconManufacturers Part No.: 100YXJ10M5X11
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
10µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 11mm
Height
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
5000h
Series
YXJ
Leakage Current
0.01 CV or 3 μA
Tolerance
±20%
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 10 μF Capacitor 100 V dc, Axial, Through Hole Axial
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
10µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 11mm
Height
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
5000h
Series
YXJ
Leakage Current
0.01 CV or 3 μA
Tolerance
±20%