TDK-Lambda Embedded Switch Mode Power Supply (SMPS), HK15A-15/A, 15V dc, 1A, 15W, 1 Output, 110 → 175 V dc, 85
RS Stock No.: 284-784Brand: TDK-LambdaManufacturers Part No.: HK15A-15/A
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Output Voltage
15V dc
Output Current
1A
Power Rating
15W
Number of Outputs
1
Input Voltage
110 → 175 V dc, 85 → 132 V ac
Mounting Type
Enclosed
Package Type
Enclosed
Length
80mm
Width
68mm
Depth
23.5mm
Efficiency
75%
Minimum Temperature
0°C
Weight
170g
Maximum Temperature
+50°C
Country of Origin
Japan
Product details
HK-A Series, Single Output, 10 to 150 W
Enclosed power supply
Approvals
UL, CSA
Single-digit 7-segment Blue LED Displays
Single-digit 7-segment Blue LED displays from Broadcom (Avago Technologies).
You may be interested in
TDK-Lambda, HWS15A-15/A, 1A
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
You may be interested in
TDK-Lambda, HWS15A-15/A, 1A
Technical Document
Specifications
Output Voltage
15V dc
Output Current
1A
Power Rating
15W
Number of Outputs
1
Input Voltage
110 → 175 V dc, 85 → 132 V ac
Mounting Type
Package Type
Length
80mm
Width
68mm
Depth
23.5mm
Efficiency
75%
Minimum Temperature
0°C
Weight
170g
Maximum Temperature
+50°C
Country of Origin
Japan
Product details