Rubycon 33 μF Capacitor 450 V dc, Radial, Through Hole - 450BXC33MEFC16X25 PC Pin
RS Stock No.: 726-0739Brand: RubyconManufacturers Part No.: 450BXC33MEFC16X25
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
12000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
BXC
Dissipation Factor
20%
Product details
BXC series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
12000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
BXC
Dissipation Factor
20%