RS PRO RSMDO-2000EX Series, 100 MHz Bench Oscilloscope, 4 Channels
RS Stock No.: 180-4798Brand: RS PRODistrelec Article No.: 30420988
brand-logo
View all in Oscilloscopes
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Product Type
Oscilloscope
Bandwidth
100MHz
Number of Channels
4
Oscilloscope Type
Bench
Oscilloscope Form
Mixed Domain
Interface Type
CAN, IIC, LIN, RJ45, SPI, UART, USB
Memory Depth
10Mpts
Screen Size
8 in
Series
RSMDO-2000EX
Standards/Approvals
No
Width
384mm
Depth
127.3mm
Height
208mm
Maximum Time Base
100s/div
Minimum Vertical Sensitivity
1mV/div
Plug Type
USB
Vertical Resolution
8 bit
Display Type
TFT LCD
Power Source
Mains
Rise Time
3.5ns
Waveform Refresh Rate
120000per sec
Maximum Vertical Sensitivity
10V/div
Minimum Time Base
1ns/div
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
RS PRO RSDM-2000EG Series Mixed Domain Digital oscilloscope equipped with a Spectrum Analyzer & a Dual Channel 25MHz Arbritrary Waveform Generator
Introducing the RSDM-2000EG series of digital oscilloscopes from our trusted and reliable own brand RS PRO, a range of highly accurate DSO (digital storage oscilloscopes) featuring a multitude of features essential for testing and measuring the bandwidth and waveform of electronic signals. The RSDM-2000EG series offers oscilloscopes in 100 and 200 MHz, with 2 or 4 channels available to accommodate a range of applications. Models with two analog channels provide 1GSa/s real-time sampling rate per channel; models with four analog channels provide 1GSa/s maximum real-time sampling rate.
Each oscilloscope in this series includes a built-in spectrum analyser and a dual channel 25MHz arbitrary waveform generator, with an 8” WVGA TFT LCD display allowing you to view results clearly in real-time. With the advanced technology behind the RSDM-2000 range, users can analyse the signal spectrum of interest. Compared with common oscilloscope' FFT (Fast Fourier Transform), the RSMDO-2000E series allows engineers to effectively conduct signal measurements on frequency domain with precision.
Features and benefits
• Available with either 100 or 200 MHz bandwidth
• 2 channel and 4 channel models available
• 8 ” WVGA TFT LCD display allowing you to view results clearly
• Free frequency response analyser software
• High pass, low pass and band pass filter functions
• Update Rate up to 120,000 wfm/s
• Equips with a Spectrum Analyzer and a Dual Channel 25 MHz AWG
• Maximum 1M FFT provides higher frequency domain resolution measurements
• 29,000 segmented memory sections and waveform search functions
• I2C/SPI/UART/CAN/LIN serial bus trigger and decoding functions
• Data log function allowing you to track signal changes up to 1000 Hours
• Mask test function & network storage function
• USB 2.0 High-speed host port x 1, USB 2.0 High-speed device port x 1
Applications
• Electrical engineers
• Technicians
• Healthcare
• Physicists
• Automotive
What is the difference between a mixed signal oscilloscope and a mixed domain oscilloscope?
Are there probes included?
Does it include a warranty?
The RS PRO RSDM-2000EG series includes a 3 year warranty (excluding probes and LCD display panel).
RS Pro
View all in Oscilloscopes
Stock information temporarily unavailable.
Calibration type
Calibration type
Technical Document
Specifications
Brand
Product Type
Oscilloscope
Bandwidth
100MHz
Number of Channels
4
Oscilloscope Type
Bench
Oscilloscope Form
Mixed Domain
Interface Type
Memory Depth
10Mpts
Screen Size
8 in
Series
RSMDO-2000EX
Standards/Approvals
No
Width
384mm
Depth
127.3mm
Height
208mm
Maximum Time Base
100s/div
Minimum Vertical Sensitivity
1mV/div
Plug Type
USB
Vertical Resolution
8 bit
Display Type
TFT LCD
Power Source
Mains
Rise Time
3.5ns
Waveform Refresh Rate
120000per sec
Maximum Vertical Sensitivity
10V/div
Minimum Time Base
1ns/div
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Features and benefits