Panasonic 1200 μF Capacitor 10 V dc, Through Hole - EEUFK1A122 Radial Lead
RS Stock No.: 571-016Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFK1A122
Capacitance
1200μF
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Tolerance
±20 %
Series
FK Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Miniaturised solution (30% to 40% less than the FC series)
Low ESR
Capacitance
1200μF
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Tolerance
±20 %
Series
FK Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V