Panasonic 10μF Electrolytic Capacitor 100V dc, Surface Mount - EEEHA2A100P
RS Stock No.: 747-3036Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHA2A100P
Capacitance
10µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
3.1mm
Lifetime
1000h
Series
HA SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
55mA
Leakage Current
10 μA
Tolerance
±20%
Country of Origin
Malaysia
Product details
HA Series
Panasonic HA Series Type V electrolytic capacitors provide 1000 hours endurance at +105°C.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 10 μF Capacitor 100 V dc, Surface Mount Solder 500
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
10µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Technology
Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
3.1mm
Lifetime
1000h
Series
HA SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
55mA
Leakage Current
10 μA
Tolerance
±20%
Country of Origin
Malaysia
Product details
HA Series
Compact size
Applications