Panasonic 1800 μF Capacitor 6.3 V dc, Surface Mount Solder - EEEFPJ182UAP 500
RS Stock No.: 568-705Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFPJ182UAP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
80mΩ
Series
FP SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
FP Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 1800 μF Capacitor 6.3 V dc, Surface Mount Solder 500
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
80mΩ
Series
FP SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
FP Series
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Applications