Panasonic 1000 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1H102AM 0125
RS Stock No.: 708-3960Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1H102AM
Capacitance
1000μF
Height
16.5mm
Length
19mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Ripple Current
1.6A
Tolerance ±
20%
Equivalent Series Resistance ESR
73mΩ
Dissipation Factor
0.12%
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
1000μF
Height
16.5mm
Length
19mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Ripple Current
1.6A
Tolerance ±
20%
73mΩ
Dissipation Factor
0.12%