Panasonic 22 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFC1C220R C
RS Stock No.: 537-0152PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1C220R
Capacitance
22μF
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Length
5.4mm
Package/Case
C
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
95mA
Series
FC SMD
Product details
FC Series (Low ESR)
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Half the impedance of the HA series from Panasonic
High ripple current
Pb-Free reflow soldering compliant
Each (Supplied on a Reel) (ex VAT)
Select packaging type
Capacitance
22μF
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Length
5.4mm
Package/Case
C
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
95mA