Panasonic 4.7 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEE1VA4R7SR
Capacitance
4.7μF
Construction
Cylindrical Can
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Length
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
2000 h
Series
S
Ripple Current
22mA
Tolerance ±
20%
Product details
VS Series
Panasonic S Series Type V electrolytic capacitors feature endurance of 2000 hours at +85°C.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Capacitance
4.7μF
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Length
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
2000 h
Series
S
Ripple Current
22mA
Tolerance ±
20%
Product details
VS Series