Panasonic 100 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - ECE-A1CKA101 Radial Lead
RS Stock No.: 807-3517Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECE-A1CKA101
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
7mm
Polarity
Polar
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3mA
Tolerance
±20 %
Series
KA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.16%
Product details
KA Series
Low profile, miniature capacitors designed for PCB applications
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 100 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
7mm
Polarity
Polar
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3mA
Tolerance
±20 %
Series
KA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.16%
Product details
KA Series