Panasonic 22 μF Capacitor 100 V dc, Radial, Through Hole - ECA2AM220 Radial Lead
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
8%
Product details
M Series
Smaller than SU series
Long life
Fully sleeved
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
8%