Panasonic 220 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - ECA1VM221 Radial Lead
RS Stock No.: 107-8035Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1VM221
Capacitance
220μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
3.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
150%
Product details
M Series Type A Electrolytic Capacitors
Smaller than SU series
Long life
Fully sleeved
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Bag
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
3.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
150%