Panasonic 330 μF Capacitor 63 V dc, Through Hole - ECA1JHG331 Radial Lead
Capacitance
330μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
330μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%