Panasonic 1000 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - ECA1HM102 Radial Lead
Capacitance
1000μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
8%
Product details
M Series
Smaller than SU series
Long life
Fully sleeved
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
1000μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
8%