Panasonic 100 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - ECA1CM101 Radial Lead
RS Stock No.: 107-7579Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1CM101
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
150%
Product details
M Series Type A Electrolytic Capacitors
Smaller than SU series
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Fully sleeved
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Bag
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
150%