RS Stock No.: 750-2578Brand: DisplaytechManufacturers Part No.: INT035TFT
brand-logo
View all in LCD Colour Displays
Technical Document
Specifications
Product Type
LCD Colour Display
Diagonal Display Size
3.5in
Interface Type
18 Bit, SPI, 16 Bit, 9 Bit, 8-Bit
Screen Resolution
320 x 240 pixel
Touch Screen
No
Viewing Area Dimensions
70.08 x 52.56 mm
Backlight Type
LED
Minimum Supply Voltage
20.4V
Maximum Supply Voltage
20.4V
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS
Width
87 mm
Height
66mm