Cornell-Dubilier 100 μF Capacitor 400 V - SLPX101M400A3P3 Radial Lead
RS Stock No.: 744-1209Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: SLPX101M400A3P3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Voltage
400 V
Construction
Cylindrical Can
Polarity
Polar
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
22 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
1.5 A
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
10mm
Width
22 mm
Lifetime
3000 h
Series
SLPX
Automotive Standard
No
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
1.9Ω
Product details
Cornell-Dubilier SLPX Series
Features and Benefits:
3000 h ripple load life at rated voltage
Small case size with high capacitance
Suitable for switching power supplies
10 mm lead spacing
High ripple current
Cost effective
22 mm to 35 mm diameter
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Voltage
400 V
Construction
Cylindrical Can
Polarity
Polar
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
22 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
1.5 A
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
10mm
Width
22 mm
Lifetime
3000 h
Series
SLPX
Automotive Standard
No
Tolerance
±20 %
1.9Ω
Product details
Cornell-Dubilier SLPX Series
Features and Benefits:
10 mm lead spacing
High ripple current
Cost effective
22 mm to 35 mm diameter