BALLUFF BES M18MI-PSC50B-S04G Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 x 1 PNP 30V 5 mm 30 V dc 200mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
BALLUFF
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Width
18mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Nickel Plated Brass
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Materials Detected
Plastic
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS, cULus, CE
Maximum Switching Frequency
700Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Hungary
Product details
Economy Sensor M12, M18
Flush-mountable
3-cable, PNP, N/O
Operating voltage 10 → 30 V DC
Short-circuit proof and reverse polarity proof
Protection class IP67
Protection class 2
Continuous screw thread
Automotive approved
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
BALLUFF
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Width
18mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Nickel Plated Brass
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Materials Detected
Plastic
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS, cULus, CE
Maximum Switching Frequency
700Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Hungary
Product details
Economy Sensor M12, M18
Flush-mountable
3-cable, PNP, N/O
Operating voltage 10 → 30 V DC